Optoma GT2400HDR
GT2400HDR
Short Throw Full HD 1080p Laser Home Projector
With an incredibly bright 4,200 lumens* and short throw lens, the Optoma GT2400HDR brings cinematic experiences to space-constrained environments. Enjoy a 100” image from less than four feet away from your screen or projection surface, allowing easy placement in a bedroom or on a coffee table. The GT2400HDR also features gaming mode for low input latency – perfect for FPS and Racing games along with sports simulation that rely on rapid reactions.
*Optoma Smart Control App will be available by end of June 2026.
Features
Laser technology
Short Throw
*Brightness measured in accordance with ISO 21118
Full HD 1080p
HDR and HLG compatible
Amazing color
Game mode
Dual HDMI inputs
Play games, stream videos and share photos on the big screen in the comfort of your own home.
Control
Featuring a wide range of options you can control and monitor the projector remotely.
• RS232
• AMX compatible
• Crestron RoomView
• Extron IPLink compatible
Allows for easy installation with Extron control systems
360 projection*
*For more information please refer to the user manual
Full 3D
Auto power off
24p
Integrated speaker
USB-Power
Use the USB-A port to power an HDMI dongle, such as Google Chromecast.
Specification
Display/image
Display technology
DLP®
Resolution
1080p Full HD (1920x1080)
Brightness
4,200 lumens*
Contrast ratio
Contrast ratio - dynamic
Native aspect ratio
16:9
Aspect ratio - compatible
Keystone correction - horizontal
+/-15°
Keystone correction - vertical
+/-15°
Displayable colors (millions)
1073.4
Horizontal scan rate
15 ~ 135Khz
Vertical scan rate
24 ~ 120Hz
Uniformity
75%
Screen size
36" ~ 300" diagonal
Light source type
Laser
LASER life
30,000 hours
Throw ratio
Projection distance
15.75" - 125.98"
Zoom type
Fixed
Focal length (mm)
7.51
Native offset
116%
Connections
2x HDMI 2.0
Audio In/Out 3.5mm
VGA-In
USB-A (Bluetooth)
USB-A power 1.5A
3d Sync
RS232
RJ45
Noise level (min)
29dB
Noise level (max)
31dB
PC compatibility
FHD, UXGA, SXGA, WXGA, HD, XGA, SVGA, VGA, Mac
2D compatibility
NTSC, PAL, SECAM, SDTV, HDTV, UHD 480i/p, 576i/p, 720p(50/60Hz), 1080p(50/60Hz)
3D compatibility
Yes (DLP 3D; PC frame sequential 120Hz 3D, Blu-ray DVD 3D)
3D
Full 3D
Security
Security bar, Kensington Lock, Password protected interface
OSD / display languages
24/7 operation
Yes
360° operation
Yes
Operating conditions
0°C ~ 40°C, Max. Humidity 80%, Max. Altitude 10,000ft
IP rating
IP6X
Speaker count
1
Watts per speaker
15W
In the box
AC power cord
Remote control
AAA batteries
Basic User Manual
Input lag
1080p60 = 16.7ms
1080p120 = 8.4ms
4K INPUT to 1080p Output = 16.7ms
Power supply
100V ~ 240V, 50-60Hz
Power consumption (standby)
Power consumption (min)
120W
Power consumption (max)
170W
Dimensions (W x D x H)
10.79" x 8.5" x 4.49"