Optoma GT2100HDR
GT2100HDR
Short throw Full HD laser home projector
Features
Laser technology
Short Throw
With a short throw lens, you can project an impressive 100” image from just over a meter away. This allows you to place the projector closer to the wall, reducing shadows so you can present with ease.
Full HD 1080p
HDR and HLG compatible
Amazing color
Game mode
Dual HDMI inputs
Play games, stream videos and share photos on the big screen in the comfort of your own home.
Control
Featuring a wide range of options you can control and monitor the projector remotely.
• RS232
• AMX compatible
• Crestron RoomView
• Extron IPLink compatible
Allows for easy installation with Extron control systems
360 projection*
*For more information please refer to the user manual
Full 3D
Auto power off
24p
Integrated speaker
USB-Power
Use the USB-A port to power an HDMI dongle, such as Google Chromecast.
Specification
Display/image
Display technology
DLP®
Resolution
1080p Full HD (1920x1080)
Brightness
4,200 lumens
Contrast ratio
Contrast ratio - dynamic
Native aspect ratio
16:9
Aspect ratio - compatible
Keystone correction - horizontal
+/-15°
Keystone correction - vertical
+/-15°
Displayable colors (millions)
1073.4
Horizontal scan rate
15 ~ 140Khz
Vertical scan rate
24 ~ 120Hz
Uniformity
75%
Screen size
36" ~ 292" diagonal
Light source type
Laser
LASER life
30,000 hours
Throw ratio
Projection distance
15.75" - 125.98"
Zoom type
Fixed
Focal length (mm)
7.51
Native offset
116%
Connections
HDMI 2.0
Audio 3.5mm
USB-A power 1.5A
RS232
RJ45
Noise level (min)
29dB
Noise level (max)
36dB
PC compatibility
FHD, UXGA, SXGA, WXGA, HD, XGA, SVGA, VGA, Mac
2D compatibility
NTSC M/J, 3.58MHz, 4.43MHz PAL B/D/G/H/I/M/N, 4,43MHz SECAM B/D/G/K/K1/L, 4.25/4.4MHz 480i/p, 576i/p, 720p(50/60Hz), 1080i(50/60Hz), 1080p(50/60Hz)
3D compatibility
Yes (DLP 3D; PC frame sequential 120Hz 3D, Blu-ray DVD 3D)
3D
Full 3D
Security
Security bar, Kensington Lock, Password protected interface
IP rating
IP6X
OSD / display languages
24/7 operation
Yes
360° operation
Yes
Operating conditions
0°C ~ 40°C, Max. Humidity 80%, Max. Altitude 2,500m
Remote control
Card style
Speaker count
1
Watts per speaker
15W
In the box
AC power cord
Remote control
CR2025 battery
Quick Start Guide
Input lag
8.60ms
Power supply
100V ~ 240V, 50-60Hz
Power consumption (standby)
Power consumption (min)
119W
Power consumption (max)
173W
Dimensions (W x D x H)
10.79" x 8.5" x 4.49"